Zawroty głowy a menopauza – nieoczywisty objaw klimakterium
Zawroty głowy znajdują się na liście najbardziej nieprzyjemnych objawów menopauzy. Wrażenie, że wszystko wokół nas wiruje, jest nie tylko niekomfortowe, ale także może spowodować utratę równowagi, która w efekcie często przyczynia się do bolesnego urazu. Co sprawia, że kobiety w klimakterium mają zawroty głowy? Jak ich uniknąć? Czy zawroty głowy trzeba leczyć?
Zawroty głowy to jeden z objawów menopauzy
Czas menopauzy jest szczególnym okresem w życiu kobiety, dlatego postanowiłyśmy przygotować wraz z różnymi specjalistkami Krótką Instrukcję. O Menopauzie, która pomoże ci przejść przez ten czas. Dochodzi wtedy do wygaszenia czynności jajników, a co za tym idzie, do spadku poziomu estrogenów we krwi. Samopoczucie podczas menopauzy może być różne: jedne kobiety przechodzą ten okres łagodnie, inne borykają się z uporczywymi dolegliwościami. Na liście przykrych dolegliwości znajdują się m.in.:
- rozdrażnienie,
- skłonność do depresji,
- wahanie nastroju,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca,
- problemy z pamięcią, koncentracją,
- bezsenność,
- zawroty głowy.
O ile wiele uwagi poświęca się spadkowi libido czy uderzeniom gorąca, o tyle zawroty głowy w przebiegu menopauzy nie są tak szeroko omawianą dolegliwością, a jednak występują dość często. Zawroty głowy nie są chorobą. Mogą wystąpić u każdego i mieć różne przyczyny. Wystarczy kilka czynników, żeby dopadł cię ten nieprzyjemny symptom. Może to być:
- bardzo niskie ciśnienie krwi,
- odwodnienie,
- infekcja wirusowa,
- problemy z sercem,
- stosowanie niektórych leków.
Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?
Co sprawia, że kobiety w czasie menopauzy miewają zawroty głowy?
Czynnikiem wywołującym zawroty głowy w okresie okołomenopauzalnym są przede wszystkim zmiany hormonalne. U kobiet, w przypadku których zbliża się klimakterium, spada poziom estrogenów. Te hormony żeńskie pełnią wiele funkcji w organizmie. Ten proces ma wpływ na metabolizm, co z kolei może prowadzić do wahania poziomu cukru. Kiedy dochodzi do hipoglikemii, czyli niskiego poziomu glukozy we krwi, mogą ci dokuczać zawroty głowy.
Pamiętaj jednak, że nie tylko niedocukrzenie może wywoływać omawiany symptom. Wahania poziomu hormonów płciowych nie pozostają także obojętne wobec układu sercowo-naczyniowego. Niekiedy dochodzi do zaburzeń rytmu serca, co ostatecznie także skutkuje zawrotami głowy. Innymi przyczynami mogą być również niektóre objawy menopauzy, takie jak:
- uderzenia gorąca,
- migreny,
- zmęczenie,
- lęk napadowy.
Najczęstsze wyzwalacze zawrotów głowy niezwiązane z menopauzą
Jak długo trwają zawroty głowy? Epizody te różnią się od siebie długością – jedne trwają przez kilka sekund, inne ciągną się całymi dniami. Jeśli kobieta w czasie menopauzy ma częste zawroty głowy, powinna skonsultować się z lekarzem. Należy bowiem wykluczyć inne przyczyny tego stanu rzeczy niż klimakterium. W tym celu warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, żeby poznać wyzwalacze zawrotów głowy. Są to:
- niewyspanie,
- zmęczenie,
- sięganie po używki,
- problemy z ciśnieniem,
- przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia,
- garbienie się, wysuwanie szyi do przodu.
Jak zachować się w czasie nagłych zawrotów głowy?
Jak się zachować, kiedy czujesz, że świat wiruje ci przed oczami i za chwilę upadniesz? Najważniejsze to zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepiej wtedy przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą i po prostu przeczekać ten stan. Ulgę może przynieść zatkanie uszu i zamknięcie oczu. Kiedy już epizod minie, unikaj gwałtownych, nerwowych ruchów. Spróbuj powoli wstać, najlepiej podtrzymując się czegoś.
Jak zapobiegać zawrotom głowy?
Czy kobiety w okresie menopauzy skazane są na zawroty głowy i muszą się z nimi pogodzić? Nic bardziej mylnego. Temu objawowi można zapobiegać albo postarać się, aby występował jak najrzadziej. Oto co możesz zrobić:
- dobrze i zdrowo się odżywiać,
- dbać o regularną aktywność fizyczną,
- zapobiegać odwodnieniu organizmu,
- zachować higienę snu,
- zrezygnować z palenia papierosów.
Dobrze jest rano sięgnąć po wodę z cytryną i miodem, która wypita jeszcze przed śniadaniem podniesie poziom glukozy we krwi. Aby uniknąć zawrotów głowy, kobieta w czasie menopauzy powinna także przebywać często na świeżym powietrzu, a jeśli pracuje przy komputerze, robić sobie regularne przerwy. Warto również ograniczyć spożycie kofeiny i cukru.
Zadbaj o spokój, nie denerwuj się za często. Żeby złagodzić stres lub napięcie, wypróbuj metody relaksacyjne, takie jak medytacja, nauka głębokiego oddechu lub joga. Jeśli zmiana stylu życia nie pomoże, być może lekarz zdecyduje się przepisać odpowiednie leki. Pomocna bywa także psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna, bo wiele przypadków omawianego symptomu ma podłoże psychologiczne. Zawroty głowy najczęściej ustają, kiedy kobieta wchodzi w okres postmenopauzy.
Bibliografia:
- Bielawska-Batorowicz E., Występowanie objawów uznawanych za typowe dla menopauzy u kobiet i mężczyzn w wieku 45–55 lat, Przegląd Menopauzalny 2005, tom 1.
- Stachoń A., Ocena odczuwania wybranych objawów w zależności od fazy klimakterium i charakteru menopauzy, Przegląd Menopauzalny 2013, tom 4.
- Rzewnicki I., Wpływ estrogenów na zaburzenia równowagi w okresie menopauzy, Vertigo Forum 2011, tom 1.
Zobacz także
„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo
„Menopauzę trzeba 'odczarować’ i po prostu o niej mówić”. Mówi dr Julita Czernecka, socjolog, współtwórczyni raportu „Menopauza to nie pauza”
„Jestem za tym, by tego, co fizjologiczne, nie traktować jako gorszego”. O tym, jak szukać zalet menopauzy, mówi psycholożka Anna Górska
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
się ten artykuł?