Przejdź do treści

Zawroty głowy i mdłości – czy to objawy, które powinny martwić?

Zawroty głowy i mdłości – najczęstsze przyczyny Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawroty głowy i mdłości to duet, który często występuje razem. Co więcej, może on być sygnałem zarówno niegroźnych przypadłości, jak i poważnych chorób. Jak to rozróżnić? Dużo zależy tutaj od charakteru każdego z tych symptomów oraz innych objawów, które pojawiają się wraz z nimi. W artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę, a także, kiedy warto wybrać się do lekarza. 

Zawroty głowy i mdłości a choroba wieńcowa 

Zawroty głowy i mdłości to objawy, które często towarzyszą chorobie wieńcowej. Głównymi symptomami tej choroby są jednak bóle w obrębie klatki piersiowej – chorzy określają je jako gniotące, dławiące, palące czy piekące. Promieniują one do szyi, gardła oraz lewego lub prawego barku. Bóle pojawiają się najczęściej podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności i zmniejszają się wraz z zażyciem nitrogliceryny. Oprócz tego, podczas choroby wieńcowej mogą pojawić się duszności i uczucie niepokoju.  

Próbowałaś zdiagnozować swoje zawroty głowy?

Oczywiście, że tak!
Nie jest mi po drodze do lekarza
Zobacz wyniki ankiety

Zawroty głowy i mdłości a nerwica 

Zawroty głowy i mdłości mogą występować także na tle nerwowym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które żyją w permanentnym stresie i mało odpoczywają. W wyniku silnych emocji mogą one odczuwać zaburzenia psychosomatyczne, a więc dolegliwości, których przyczyny tkwią w psychice. Do takich symptomów należą właśnie nudności oraz zawroty głowy. Nie można takich objawów lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Aby do nich nie doszło, wręcz wskazane są relaksujące kąpiele, techniki medytacyjne oraz aromaterapia. Dobrze jest również pomyśleć o aktywności fizycznej. Dzięki wszystkim tym metodom można obniżyć poziom stresu.  

Nagłe zawroty głowy i mdłości a problemy z równowagą 

Omawiane objawy nierzadko pojawiają się również zaraz po przebudzeniu. Na co mogą wskazywać w takiej sytuacji? Często oznaczają problemy związane funkcjonowaniem układu równowagi, a więc np. zaburzenia błędnika. Co więcej, mogą być przyczyną choroby Meniere’a, w której przebiegu pojawiają się także szumy uszne, uczucie pełności w uszach czy nadwrażliwość na dźwięki. Charakterystyczne dla niej są również gwałtowne, ciężkie, wirowe zawroty głowy trudno jest przy nich utrzymać równowagę. Towarzyszą im nudności, wymioty oraz nadmierna potliwość. 

Poranne zawroty głowy i mdłości a ciąża 

Poranne zawroty głowy wraz z mdłościami, mogą pojawić się w I trymestrze ciąży. Jeśli chodzi o same zawroty, zazwyczaj nasilają się one przy wstawaniu, ale czasem odczuwane są również w pozycji leżącej, dlatego przyszła mama nie powinna szybko zmieniać pozycji. Jeżeli leży, to najpierw powinna usiąść, a dopiero po kilku chwilach wstać. Nudności są z kolei bardzo charakterystyczne dla kobiet ciężarnych. Aby nieco złagodzić ten problem, można przyjmować imbir i to niemal pod każdą postacią. Warto jednak pamiętać, że jeśli omawiane przez nas objawy są mocno nasilone, należy skonsultować się z lekarzem. 

Mdłości i zawroty głowy przed okresem a PMS 

Jeśli mdłości i zawroty głowy pojawiają się przed menstruacją, mogą świadczyć o PMS, czyli zespole napięcia przedmiesiączkowego. To zespół objawów somatycznych i psychicznych, które obserwuje się przed menstruacją. Boryka się z nimi aż 30-50 proc. kobiet, a niektóre źródła podają, że aż 70 proc. Pewne jest to, że w takim stanie odczuwalne są również inne symptomy, takie jak np. tkliwość piersi, wahania nastroju czy zmęczenie. Zwykle tego typu objawy pojawiają się przed okresem i trwają aż do wystąpienia miesiączki. 

Zawroty głowy i mdłości po przebudzeniu a łagodne położeniowe zawroty głowy 

Łagodne położeniowe zawroty głowy to nazwa przypadłości, która najczęściej wiąże się z zawrotami głowy – mogą być one zarówno delikatne, jak i bardzo silne. Najczęściej pojawiają się przy przekręcaniu z boku na bok, kiedy zmienia się położenie głowy. W niektórych przypadkach występują również przy innych zmianach pozycji. Osoby, które się zmagają z tym problemem, często borykają się również z nudnościami, a nawet wymiotami. Do tego należy dodać uczucie lęku, problemy z widzeniem oraz trudności związane z równowagą – wszystkie trzy objawy występują wraz z zawrotami. 

Mdłości i zawroty głowy po wysiłku fizycznym 

Nudności i zawroty głowy mogą nastąpić również po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym oraz w trakcie treningu. Czasem dochodzi wówczas również do osłabienia, a nawet omdlenia. W takiej sytuacji trzeba ochłonąć, złapać oddech oraz zwolnić tempo. Ważne także, aby odpowiednio się nawodnić i zrobić przerwę. Warto też pomyśleć o tym, aby zmniejszyć intensywność treningów, tak aby nie doświadczać objawów przetrenowania. 

Ból z tyłu głowy, zawroty i mdłości a guz mózgu 

Jeśli odczuwasz ból z tyłu głowy (który często przybiera formę ucisku), zawroty i mdłości, bardzo możliwie, że przyczyną jest guz mózgu. Co więcej, w przebiegu tej choroby mogą pojawić się również wymioty, zwłaszcza o poranku. Dokładna lokalizacja bólu zależy od usytuowania guza – czasem rośnie on bardziej po prawej stronie, czasem natomiast po lewej. Jeśli choroba jest już zaawansowana, nierzadko dochodzi do problemów z czuciem i widzeniem, niedowładów, a nawet zmian w zachowaniu. 

Kobieta

Częste zawroty głowy i mdłości a migreny 

Częste zawroty głowy i mdłości to nierzadko również objawy migren – w zasadzie można powiedzieć, że zwiastują atak, czasem pojawiają się nawet godzinę przed ich wystąpieniem. Wiele osób narzeka wówczas również na zaburzenia widzenia czy szum w uszach. Osoby zmagające się z migrenami odczuwają też zwiększoną wrażliwość na światło. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK325/ [dostęp 22.07.23]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK410/ [dostęp 22.07.23]. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK589645/ [dostęp 22.07.23]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?