Zbyt długi sen szkodzi naszemu mózgowi, podobnie jak zbyt krótki
Sen to czas, w którym nasz organizm regeneruje się i zbiera siły. Jego długość ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i koncentracje. Nie może on być zbyt krótki, bo mózg nie zdąży się zrelaksować. Badania pokazują także, że zbyt długi sen też nie jest dobry.
Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario przeprowadzili niedawno bardzo szerokie badanie dotyczące snu. Zapytali 40 000 osób o nawyki związane ze snem, a potem zbadali ich umiejętności werbalne, rozumowanie i pamięć krótkotrwałą. Okazało się, że długość snu nie wpływa na pamięć, ale umiejętności wysławiania się i zdolności poznawcze były ściśle uzależnione od ilości snu.
Sen nie może być za krótki, ale też za długi
Gdy sen trwał mniej niż siedem godzin, percepcja wyraźnie się obniżała. Dla tych, którzy spali cztery godziny lub mniej, skutki, jakich doświadczał mózg, były jeszcze bardziej dramatyczne.
„Percepcja maleje wraz z wiekiem. A dodatkowo mózg tych, którzy śpią cztery godziny lub mniej, sprawia wrażenie, jakby był starszy o prawie dziesięć lat”- powiedział Dr Conor Wild, neurolog z Uniwersytetu Zachodniego Ontario dla „Daily Mail”.
Okazuje się, że również niekorzystna dla mózgu jest sytuacja, gdy śpimy za dużo. Wyniki tych, którzy spali dłużej niż osiem godzin, były podobne do śpiących mniej niż siedem.
Podczas snu mózg otoczony jest płynem mózgowo-rdzeniowym, są też usuwane niepotrzebne białka związane z chorobą Alzheimera. Ale przy zbyt dużej ilości snu można doświadczyć tego, co naukowcy nazywają „inercją snu”. Gdy budzimy się po długim śnie, dłużej wychodzimy z otępienia, a zdolności poznawcze są poważnie osłabione.
Opracowano na podstawie Daily Mail.
”Optymalna ilość snu dla osób w każdym wieku to od siedmiu do ośmiu godzin snu. Wówczas osiąga się idealną wydajność poznawczą”
Ile godzin śpisz w nocy?
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?