Czy żucie gumy przed zabiegiem operacyjnym jest dozwolone
Każdy rodzaj operacji wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem zaleceń. Do najważniejszych należy pozostanie na czczo, na kilka godzin przed planowanym zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Jak jednak wygląda sprawa z żuciem gumy? Czy mała drażetka może wpłynąć na przebieg zabiegu lub zaburzyć wyniki badań? Przeczytaj i dowiedz się, co na ten temat mówią zalecenia i aktualna wiedza medyczna.
Dlaczego trzeba być na czczo przed zabiegiem?
Każdy zabieg wiąże się z koniecznością znieczulenia, a układ pokarmowy przed podaniem narkozy powinien być pusty. Obecność treści pokarmowej w żołądku podczas operacji jest niebezpieczna, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. U pacjenta może dojść do zjawiska regurgitacji, czyli przesunięcia jej z żołądka do przełyku i płuc, a w konsekwencji zachłyśnięcia.
Bycie na czczo pomaga więc zapobiegać zakrztuszeniu się oraz utrzymać niski poziom kwasowości żołądka. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Anestezjologicznego przed zabiegiem obowiązuje zakaz spożywania pokarmów stałych przez 6 godzin. Z kolei płyny można wypić maksymalnie do 2. godzin przed narkozą. Mowa tu o wodzie, herbacie lub klarownych sokach.
Niezależnie od rodzaju operacji, żołądek przed zabiegiem powinien być pusty. Znieczulenie zmniejsza zdolność organizmu do ochrony i zapobiegania przedostaniu się jedzenia lub kwasów z żołądka do płuc. Jest to rzadkie, ale jeśli do tego dojdzie, może być niebezpieczne. Określa się to "aspiracją", czyli wprowadzeniem do dróg oddechowych substancji z gardła. Należy wiedzieć, że stałe pokarmy i płyny w różnym tempie opuszczają żołądek. Pokarmom stałym zajmuje to więcej czasu, więc należy je odstawić sześć godzin przed planowanym zabiegiem. W przypadku napojów - dwie godziny.
Żucie gumy przed zabiegiem operacyjnym
W świetle dotychczasowych wytycznych guma do żucia traktowana była jako czynnik zwiększający ilość soków żołądkowych. Dlatego specjaliści wpisywali ją na listę rzeczy zakazanych przed zabiegami. Zdarzały się sytuacje, kiedy pacjenci nie przestrzegali wytycznych dotyczących bycia na czczo i sięgali po gumę do żucia. Wówczas operacje były często przekładane na inny termin lub opóźnione kilka godzin z powodu zwiększonego ryzyka komplikacji.
Żucie gumy przed zabiegiem operacyjnym jest tematem badań w kontekście bezpieczeństwa anestezjologicznego. W popularnym doświadczeniu przeprowadzonym przez dr. Basavanę Goudrę i opublikowanym przez American Society of Anesthesiologists wzięło udział udział 67. pacjentów skierowanych na zabieg endoskopii przewodu pokarmowego. Podzielono ich losowo na dwie grupy: 34. pacjentom pozwolono żuć gumę aż do momentu podania znieczulenia, 33. nakazano ściśle przestrzegać dotychczasowych wytycznych.
Wnioski z przeprowadzonych analiz wskazują, że żucie gumy może zwiększać objętość płynów w żołądku, ale nie wpływa istotnie na kwasowość tych płynów. Z tego powodu ryzyko aspiracji podczas znieczulenia nie wzrasta w sposób, który zwiększyłby komplikacje. W związku z powyższym gumy do żucia, landrynki czy papierosy są dozwolone, jednak w większości przypadków w dalszym ciągu niezalecane.
Czy żucie gumy ma wpływ na wyniki badań?
Badania laboratoryjne wiążą się z pozostaniem na czczo. Kilkugodzinna przerwa, która najczęściej wynosi 8 godzin, jest istotna dla otrzymania prawidłowych wyników. Według wielu teorii, żucie gumy bezpośrednio przed pobraniem krwi może stymulować produkcję enzymów trawiennych i insuliny, co wpływa na zaburzenie parametrów, takich jak poziom glukozy. Wówczas wykonanie tych badań trzeba będzie przełożyć na inny termin.
Przed planowanymi zabiegami oraz badaniami należy przestrzegać wszystkich instrukcji udzielonych przez lekarza i personel medyczny. W kwestii przyjmowania stałych leków trzeba także poinformować specjalistów o tym fakcie. Wówczas zostanie podjęta decyzja co do ich zażycia lub odstawienia. Zalecenia zostały opracowane z myślą o zminimalizowaniu ryzyka powikłań pooperacyjnych oraz usprawnieniu procesu rekonwalescencji.
Bibliografia:
- https://madeforthismoment.asahq.org/preparing-for-surgery/prep/preparing-for-surgery-checklist/ [dostęp 26.09.2024].
- https://www.gumassociation.org/index.cfm/science-technology/ingredients-technology/ [dostęp 26.09.2024].
- Kusza K., Kubler A., Maciejewski D. i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii określające zasady, warunki oraz organizację udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Anna Lewandowska przeszła operację. „Wrócę jeszcze silniejsza”- zapowiada
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Lekarze z Olsztyna dali Cristinie z Angoli nowe życie. Teraz 16-latka chce pójść w ich ślady
się ten artykuł?