Przejdź do treści

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”/fot. iStock
Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”/fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oficjalna definicja terminu „zdrowie menstruacyjne” została opublikowana przez Sexual and Reproductive Health Matters. „Walczyłyśmy/liśmy i doczekałyśmy/liśmy się” – piszą polscy aktywistki i aktywiści z okresowej koalicji.

Definicja zdrowia menstruacyjnego

„Zdrowie menstruacyjne to stan całkowitego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia [podczas menstruacji] oraz braku chorób i dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym.”

Tak – w tłumaczeniu na język polski – brzmi pierwsza oficjalna definicja zdrowia menstruacyjnego.

Aktywistki i aktywiści z okresowej koalicji przekonują, że stworzenie i opublikowanie definicji zdrowia menstruacyjnego to wielki krok dla wszystkich osób menstruujących oraz całego społeczeństwa. Dlaczego?

„Słowa sytuują naszą rzeczywistość w realnych ramach. Dzięki temu, że możemy coś nazwać, wiemy, że to JEST. Potwierdzamy istnienie danej rzeczy. Dzięki powstaniu definicji zdrowia menstruacyjnego możemy lepiej walczyć z tabu menstruacyjnym, edukować i zapobiegać ubóstwu oraz wykluczeniu menstruacyjnemu” – tłumaczą.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
„Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”. Pierwszy na świecie raport dotyczący higieny menstruacyjnej

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce i na świecie

Szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Opublikowany jesienią 2020 roku raport Kulczyk Foundation i Founders Pledge wskazuje, że na walkę z tym problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie, podczas gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych na działania dobroczynne co roku wydawane jest ok. 450 mld dolarów.

Problem jest obecny również w Polsce. Jak wynika z badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych niedawno przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?