Przejdź do treści

Lek. Aleksandra Pięta: „mam takie marzenie, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić o tym, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest OK”. Lekarka właśnie stworzyła poradnik pierwszej wizyty u psychiatry

Lek. Aleksandra Pięta / Instagram
Lek. Aleksandra Pięta / Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kryzys może dotknąć każdej z nas. Również ten psychiczny. I chociaż (w końcu!) coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, nadal boimy się wykonać ten pierwszy krok i umówić się na wizytę u psychiatry. Lek. Aleksandra Pięta postanowiła pomóc. Specjalistka stworzyła właśnie poradnik „Pierwsza wizyta u psychiatry. Poradnik dla każdego”. To element akcji #lecz_psyche. 

Pierwsza wizyta u psychiatry

– Mam takie marzenie, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić o tym, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest OK, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok.

Bardzo chciałabym pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia… – pisze lek. Aleksandra Pięta, lekarka w trakcie specjalizacji, znana w mediach społecznościowych jako „psychiatra_ola”.

Specjalistka stworzyła właśnie poradnik dla każdej z nas.

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Poradnik pierwszej wizyty u psychiatry

Czego dowiemy się z „Poradnika pierwszej wizyty u psychiatry”?

– Piszę tam o tym, czym się zajmuje psychiatra, kiedy się zgłosić, czego się spodziewać oraz odpowiadam na najczęstsze obawy z tym związane. I chciałabym, żeby jak najwięcej osób z tego skorzystało – wyjaśnia lek. Pięta.

Jak dodaje specjalistka, poradnik miejscami nie jest profesjonalny, ale to nie jest najważniejsze. Liczy się wartość, którą wnosi do życia każdej potencjalnej pacjentki.

– Uwierzcie mi, włożyłam w to całe swoje serduszko i tak też starałam się to napisać. Może pomoże to Wam, może Waszej bliskiej osobie… A może po prostu jesteś ciekawy jak wygląda taka wizyta? Wiem, że proszę o wiele, ale jeśli macie własne doświadczenia z kontaktów z psychiatrami, podzielcie się nimi! Wspólnie przekonajmy wszystkich, że nie taki wilk straszny jak go malują.

Jeśli szukasz wsparcia, pamiętaj, że JESTEŚMY: lekarze, psychologowie, psychoterapeuci, inni pacjenci i pacjentki… Prosimy Cię o JEDNO: dbaj o siebie.  Zobacz, co mamy Ci do przekazania #lecz_psyche” – pisze rezydentka.

Lekarz psychiatra – czym się zajmuje?

Z „Poradnika pierwszej wizyty u psychiatry” dowiemy się np. czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji.

„Lekarz psychiatra zajmuje się oceną stanu psychicznego, diagnostyką zaburzeń psychicznych i przywracaniem możliwie prawidłowego funkcjonowania pacjenta. W rzeczywistości wachlarz dolegliwości jakimi zajmuje się psychiatra jest dużo większy niż depresja czy schizofrenia. Lekarz ten pomaga również pacjentom, którzy cierpią z powodu przejściowych trudności życiowych, nerwicy, lęku, uzależnień, zaburzeń nastroju, zaburzeń zachowania, a także zaburzeń psychicznych na podłożu organicznym (np. zmian związanych z wiekiem lub poudarowych) i wielu innych” – czytamy w poradniku.

Wizyta u psychiatry – kiedy?

Poradnik autorstwa lek. Aleksandry Pięty odpowiada także na pytanie: kiedy warto umówić się na wizytę u psychiatry?

„Zgłoś się do specjalisty, jeśli występują u ciebie:
• uczucie niepokoju i lęku, poczucie zagrożenia
• stałe zamartwianie się, poczucie przygnębienia i smutku
• drażliwość, agresja
• słyszenie, widzenie lub czucie rzeczy, których nikt inny nie zauważa i nie znajduje się
obiektywnego potwierdzenia ich istnienia
• utrata zainteresowań, trudności z podjęciem aktywności (fizycznej, wyjścia do pracy/
szkoły, codzienna toaleta itp.)
• problemy ze snem (nadmierna senność, bezsenność, sen niedający odpoczynku…)
• uczucie niedostatecznej kontroli nad popędami i impulsami: objadanie się,
uzależnienia (używki, praca, komputer, seks…)
• zaburzenia pamięci, koncentracji, rozkojarzenie
zaburzenia odżywiania
• myśli rezygnacyjne, poczucie utraty sensu życia, sytuacja „bez wyjścia”
• mobbing w pracy
• trudności życiowe: zakończenie związku, żałoba, ciężka choroba, utrata pracy i inne
• niespecyficzne dolegliwości: bóle o zmiennej lokalizacji i nasileniu, kołatanie serca,
drżenie rąk, drętwienie, mrowienie itp (jeśli konsultowałeś już swoje dolegliwości z
lekarzem danej specjalności: internista, neurolog…)
• gdy nie radzisz sobie ze stresem
• jeśli jesteś ofiarą przemocy”

Z poradnika dowiesz się także, w jaki sposób przygotować się do takiej wizyty, jak wygląda gabinet i w jaki sposób będzie przebiegała konsultacja.

To pierwsza tego rodzaju publikacja w sieci. Każda z nas powinna się z nią zapoznać.

Poradnik jest częścią akcji „#lecz_psyche”. Chcesz podzielić się swoją historią? A może chcesz okazać wsparcie osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi? Dodaj post lub relację i oznacz „#lecz_psyche” na Instagramie. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?