Zespół jelita drażliwego – dieta. Ogólne zasady, dieta FODMAP
Zespół jelita drażliwego to schorzenie o nie do końca poznanej przyczynie, które wywołuje dolegliwości czynnościowe przewodu pokarmowego, takie jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha oraz wzdęcia. Nie ma leczenia przyczynowego zespołu jelita drażliwego. Dieta prowadzona w odpowiedni sposób może jednak złagodzić znacząco odczuwane objawy.
Niedawno opracowano dietę FODMAP, która ma zastosowanie w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Do najważniejszych zaleceń dietetycznych dla zespołu jelita drażliwego należą ograniczenie spożywania węglowodanów fermentujących oraz modyfikacja diety w zależności od objawów.
Zespół jelita drażliwego – dieta. Podstawowe zasady
Pożywienie ma ogromną rolę w powstawaniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dietę zaleca się w okresie nasilonych dolegliwości w przebiegu choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego – dokuczliwego schorzenia objawiającego się uciążliwymi wzdęciami, kurczowymi bólami brzucha oraz naprzemiennie biegunką i zaparciami. Dieta na zespół jelita drażliwego ma być zgodna z ogólno przyjętymi zasadami zdrowego żywienia.
W zespole jelita drażliwego (objawowym) dieta powinna wykluczać niektóre produkty działające szkodliwie na przewód pokarmowy. Z diety należy wykluczyć przede wszystkim:
- napoje gazowane,
- ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce,
- mleko,
- owoce z dużą zawartością fruktozy.
Dolegliwości może wzmagać sorbitol zawarty w produktach, takich jak guma do żucia, dietetyczne dżemy, czekolady. Dużo sorbitolu znajduje się w sokach: jabłkowym, winogronowym, świeżych śliwkach, wiśniach, brzoskwiniach. W diecie na zespół jelita drażliwego należy ograniczyć używki, takie jak alkohol, kawa, zaprzestać palenia papierosów i spożywania produktów wysoko przetworzonych, smażonych. Niezbędne jest również picie odpowiedniej ilości wody – zaleca się wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie. Wielkie znaczenie ma regularne spożywanie produktów – 5 posiłków w małych porcjach przyjmowanych w miarę możliwości o stałej porze.
Zespół jelita drażliwego – dieta FODMAP
Dieta FODMAP (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols) to dieta o małej zawartości fermentujących węglowodanów. Wykorzystywana jest w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Dieta ta przynosi doskonałe rezultaty szczególnie w okresie zaostrzeń. Badania w kierunku skuteczności diety w zespole jelita drażliwego prowadzone były przez australijskich naukowców z Monash University. Wykazały, że produkty zawierające fruktozę, laktozę, fruktany, alkohole polihydroksylowe (sorbitol, mannitol, ksylitol) nasilają objawy jelita drażliwego poprzez przyspieszenie motoryki jelit oraz zwiększenie w nich produkcji metanu oraz siarkowodoru. Jest to dieta, którą należy stosować do końca życia. W pierwszej fazie eliminuje się produkty zawierające duże ilości FODMAP na około 6–8 tygodni, a następnie dietę rozszerza się.
Zobacz także
Zespół jelita drażliwego – dieta na biegunkę
Jednym z dokuczliwych objawów zespołu jelita drażliwego mogą być rozluźnione stolce. W biegunkach obowiązuje przede wszystkim dieta niskoresztkowa, niskotłuszczowa, z ograniczeniem cukrów fermentujących w jelitach. Do diety zaleca się dołączenie produktów o właściwościach zapierających, takich jak ryż czy mąka ziemniaczana.
Zespół jelita drażliwego – dieta na zaparcia
Część osób cierpiących na zespół jelita drażliwego ma dokuczliwe i nieustępujące zaparcia. Warto, by włączyły one do diety produkty bogate w błonnik nierozpuszczalny, który przyspiesza pasaż jelitowy. Zaleca się spożywanie 30–50 g błonnika dziennie. Produkty, które go zawierają, to: pieczywo pełnoziarniste, kasze, suszone śliwki, morele, owoce, warzywa.
Zespół jelita drażliwego – jadłospis
W internecie można znaleźć wiele dietetycznych przepisów do wykorzystania w zespole jelita drażliwego. Opierają się one przede wszystkim na wykluczeniu produktów zakazanych. Można je modyfikować w zależności od potrzeb oraz dolegliwości.
Przykładowy jadłospis dla pacjentów z zespołem jelita drażliwego na cały dzień:
- śniadanie: owsianka z mlekiem roślinnym, mandarynka, kawa zbożowa, bułka grahamka z masłem
- II śniadanie: bułka grahamka z masłem, napój z marchwi, lipy i soku z cytryny
- obiad: zupa botwinka z ziemniakami, pieczona pierś z kurczaka, ulubiona kasza, sałata zielona z oliwą
- podwieczorek: sałatka owocowa z mandarynek, ananasa, winogron
- kolacja: bułka grahamka z niewielką ilością masła, z serem mozzarella, pomidorem, szklanka zielonej herbaty.
Ilość substancji odżywczych należy dopasować do indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem trybu życia, płci, wieku oraz chorób towarzyszących. W celu ustalenia odpowiedniej dla zespołu jelita drażliwego diety najlepiej skontaktować się z dietetykiem.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?