Zgaga nie ma związku z wagą ciała? HZ kontra mity #12 zgaga
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle, a także palącego bólu w klatce piersiowej. Przyczyną wystąpienia jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej, które wynika z nieprawidłowej funkcji żołądka. Czynniki takie jak: tłusta dieta, stres, niewłaściwa pozycja snu, a także niektóre leki, zwiększają ryzyko pojawienia się schorzenia. W ramach cyklu HZ kontra mity porozmawialiśmy z lekarzem rodzinnym Dorotą Rzewuską na temat mitów dotyczących zgagi.
Sen nie ma wpływu na wystąpienie zgagi
Niestety ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sen, a dokładnie – pozycja spania, ma wpływ na wystąpienie zgagi. Leżenie na płaskiej powierzchni powoduje, że łatwiej dochodzi do transportu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co w konsekwencji prowadzi do zgagi.
Najlepsze na zgagę jest leczenie farmakologiczne
Jest to mit, ponieważ podanie leków jest tylko doraźną formą, skuteczną przez krótki okres czasu. Leczenie zgagi powinno polegać na zmianie sposobu odżywiania, ponieważ jedną z głównych przyczyn zgagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Dieta powinna być lekkostrawna i zawierająca produkty, które zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku. Przede wszystkim należy unikać produktów tłustych, wybierać chude mięso, mleko. Warzywa i owoce jak w każdej diecie powinny być podstawą żywienia. Osoby cierpiące na zgagę powinny także zaprzestać spożywania produktów kwaśnych, ostrych przypraw, artykułów o dużej zawartości błonnika oraz używek, takich jak: alkohol, kawa, napoje o dużej zawartości kofeiny. Należy również wiedzieć, że nikotyna jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia tej dolegliwości.
Spożywanie leków nie powoduje zgagi
Jest to mit, ponieważ niektóre leki mogą powodować wystąpienie zgagi. Mogą być to środki antykoncepcyjne, terapia hormonalna, a także produkty stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia, układu oddechowego, osteoporozy. Wszystkie leki, które powodują rozluźnienie zwieracza dolnego przełyku, mogą potencjalnie wpływać na wystąpienie tej dolegliwości oraz leki na uspokojenie.
Waga nie wpływa na wystąpienie zgagi
Niewiele osób wie, że waga ma wpływ na wystąpienie zgagi. Badania pokazują, że osoby otyłe mają większe predyspozycje do wystąpienia zgagi, niż osoby o drobnej posturze ciała.
Zobacz także: 5 leków, których nie powinno łączyć się z alkoholem
Zgaga nie jest objawem choroby
Nie można bagatelizować częstych i nawracających wystąpień zgagi, ponieważ mogą świadczyć o poważnych schorzeniach, np. refluksu przełyku. Nieleczona choroba refluksowa może spowodować zapalenie przełyku i doprowadzić do jego zwężenia. W ten sposób mogą pojawiać się trudności w przełykaniu. Jeśli treść żołądkowa dostanie się do gardła i do dróg oddechowych, może dojść do zapalenia płuc. Jeśli zgaga występuje często i towarzyszą temu inne dolegliwości, np. wymioty, nudności, należy zgłosić się do lekarza.
Polecamy
Najczęściej powtarzane mity o cholesterolu. Sprawdź, czy je znasz
5 błędów, które popełniasz przed 10 rano
Węglowodany i tłuszcze są złe? Robisz wszystko, by ich unikać? Specjalistka ds. żywienia obaliła dietetyczne mity
8 zdrowotnych mitów, w które nie warto wierzyć
się ten artykuł?