Zgorzel zęba, czyli zapalenie miazgi zębowej. Najczęstsze przyczyny schorzenia i sposoby leczenia
Zgorzel zęba to zapalenie miazgi zębowej. Niestety przyczyny zgorzeli miazgi są często bagatelizowane i utożsamiane z nieświeżym oddechem. Choroba ta wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia, ponieważ może być przyczyną niebezpiecznych powikłań.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Zgorzel to niebezpieczny stan, do którego dochodzi w wyniku rozpadu gnilnego tkanek. Rozpad ten zwykle jest uwarunkowany obecnością bakterii. Co ważne, zgorzel może rozwinąć się w każdym miejscu w ciele. Zgorzel zęba to przypadłość, która wiąże się z silnym bólem i nieświeżym oddechem. Na zgorzel zęba nie pomogą domowe sposoby, dlatego należy jak najszybciej udać się do dentysty.
Co to jest zgorzel zęba? Objawy i przyczyny
Zgorzel zęba to choroba miazgi, która pojawia się, jeśli ząb został zaatakowany przez bakterie. Objawy zgorzeli zęba nie są specyficzne, ponieważ zwykle wiążą się z silnym bólem oraz nieświeżym oddechem. Niestety mogą być mylone z próchnicą lub nadwrażliwością zębów. Zwykle objawy w przypadku zgorzeli miazgi zęba są łatwe do rozpoznania, jeżeli komora zęba jest zamknięta. Zgorzel zęba wiąże się z opuchlizną, niekiedy zmienia kolor zęba. Można wyróżnić dwa rodzaje zgorzeli zęba, tj. zgorzel częściową, która obejmuje tylko część miazgi, oraz zgorzel całkowitą, która obejmuje zarówno część koronową, jak i korzeniową miazgi. Wśród głównych przyczyn zgorzeli zęba można wyróżnić:
- brak higieny jamy ustnej, który prowadzi do próchnicy,
- próchnica może dostać się do komory zęba,
- bakterie próchnicze powodują zapalenie miazgi zęba i próchnicę,
- choroby bakteryjne.
Co ważne, jeśli występuje tylko próchnica, dentysta może wyczyścić zęby, a także założyć plombę. Jednak u osób, które nie uczęszczają do dentysty i nie leczą próchnicy, mogą pojawić się poważne powikłania, w tym także zgorzel na zębie. Warto dodać, że w wyniku urazu lub zakażenia może pojawić się zgorzel gazowa zęba, która potocznie nazywana jest gangreną. Osoba, która odczuwa ból w jamie ustnej, powinna koniecznie skontaktować się z dentystą.
Jak leczyć zgorzel zęba?
Leczenie zgorzeli zęba jest procesem długotrwałym. Przede wszystkim nie należy niczego robić samodzielnie, tylko udać się od razu do dentysty. Jeśli na wizytę trzeba poczekać kilka dni, to w tym czasie można przyjmować leki przeciwbólowe, które działają co prawda tylko doraźnie, ale mogą pomóc lepiej funkcjonować. Dentysta powinien przede wszystkim zrobić badania i dokładnie sprawdzić objawy, w tym obejrzeć zgorzel zęba na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Kolejnym etapem leczenia jest antyseptyczne leczenie kanałowe, jednak jeśli pacjent zgłosi się za późno, to konieczne może być wyrwanie zęba. W odpowiednim stadium dentyści są zwykle w stanie uratować ząb, ponieważ nowoczesna endodoncja pozwala na utrzymanie naturalnego zęba aż do okresu późnej starości. Warto pamiętać, że w przypadku zgorzeli zęba należy udać się do dentysty prywatnie, ponieważ w kolejce na leczenie bezpłatne czeka się zwykle kilka miesięcy, a Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje tylko leczenie kanałowe dwunastu zębów z przodu, natomiast resztę w państwowych placówkach wyrywa się. Właśnie dlatego należy działać szybko i zapisać się do prywatnego gabinetu. Zwykle w przypadku zgorzeli zęba antybiotyk nie jest konieczny. Mimo to wielu pacjentów próbuje samodzielnie poradzić sobie ze zgorzelą poprzez leczenie antybiotykiem. Warto w tym miejscu dodać, że leczenie takie nie jest skuteczne, ponieważ antybiotyk podaje się tylko w przypadku problemów ropnych. Czasem zdarza się, że zgorzel zęba występuje po leczeniu kanałowym. Może być to związane z brakiem profilaktyki zdrowotnej i higieny jamy ustnej. U dzieci zdarza się zgorzel zęba mlecznego. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe lub wyrwanie zęba.
Zobacz także
Zgorzel zęba: powikłania
Zgorzel zęba jest zaburzeniem poważnym, które może stanowić zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Leczenie zgorzeli zęba jest konieczne, ponieważ zaburzenie może doprowadzić do chorób, takich jak infekcyjne zapalenie wsierdzia, reumatoidalne zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek. Infekcja może być przekazywana z krwią, następuje także niszczenie kości. Wśród powikłań można wyróżnić sepsę oraz inne choroby ogólnoustrojowe. Szczególnie niebezpieczna jest zgorzel zęba w ciąży, która może być przyczyną powikłań u matki i dziecka. W takiej sytuacji ważne jest porządne opracowanie zęba i dokładne wypłukanie stanu zapalnego, aby zmniejszyć ostry stan. Dopiero w następnej kolejności lekarz może zdecydować się na zabieg chirurgiczny.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?