Przejdź do treści

„Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju

depresja, leczenie, diagnoza
Nowa nadzieja dla osób z depresją. Zidentyfikowano białka, które mogą wpływać na zaburzenia nastroju/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badacze z University of South Australia stworzyli specjalny test, który pozwala zmierzyć stężenie białek mBDFN i pro BDFF we krwi. Okazało się, że osoby z depresją i chorobą afektywną dwubiegunową mają ich znacznie mniej we krwi niż osoby zdrowe. Naukowcy przekonują, że wnioski z tych badań już wkrótce będzie można wykorzystać do diagnozowania choroby i monitorowania efektów farmakoterapii.

W poszukiwaniu skutecznego lekarstwa

Osobie z depresją świat rozpada się na kawałki. Nie potrafi go poukładać i żyć tak jak inni, zdrowi ludzie. Nic jej nie cieszy (albo odnajduje radość w bardzo niewielu rzeczach), często jej życie jest wypełnione lękiem. Ma zaniżoną samoocenę, zazwyczaj czuje się niepotrzebna, nie widzi sensu swojej egzystencji. „Wzięcie się w garść”  nie jest dostępną opcją. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy depresji, które pojawiają się u chorego, są często niezrozumiałe dla jego bliskich, dlatego nie od razu może on liczyć na pomoc.

Medycyna nie zatrzymuje się w poszukiwaniu skutecznego lekarstwa na zaburzenia nastroju, jednak klasycznie stosowane leki psychotropowe nie zawsze przynoszą rezultaty (szacuje się, że tylko w Polsce codziennie antydepresanty przyjmuje 2 mln dorosłych osób, a 30 proc. ma depresję lekooporną, to znaczy, że 600 tys. Polaków jest cały czas chorych). Na szczęście wnioski płynące z najnowszych badań przeprowadzonych na University of South Australia rzucają nowe światło na tę chorobę, a co najważniejsze – również na tę formę, która opiera się farmakoterapii.

„To nowa nadzieja” – mówi z przekonaniem prof. Xin-Fu Zhou, kierownik badań.

Brak równowagi we krwi a zaburzenia nastroju

Białko BDNF, nazywane mózgowym czynnikiem neurotroficznym, wspiera wzrost komórek nerwowych u osób dorosłych. Pełni ważną funkcje w procesach uczenia się i zapamiętywania. Pod wpływem stresu jedna z form tego białka (o nazwie mBDNF) znacznie zmniejsza swój poziom we krwi. Dostępne dotychczas badania krwi nie były w stanie precyzyjnie odróżnić mBDNF od jego prekursora, znanego jako proBDNF, który z kolei – wiążąc się  z innym receptorem – wywołuje stany zapalne i zwyrodnienie nerwów.

By zbadać te zależności, australijscy naukowcy opracowali specjalny test o nazwie ELISA, który pozwala na zmierzenie poziomu wspomnianych białek – zarówno u osób zdrowych, jak i u tych z zaburzeniami nastroju. Jak się okazało, osoby z depresją i chorobą afektywną dwubiegunową miały znacznie niższy poziom mBDNF we krwi niż osoby zdrowe. Co istotne, leki o działaniu przeciwdepresyjnym zwiększały stężenie białek.

Naukowcy przekonują, że stworzony przez nich test może być wykorzystywany przez specjalistów do diagnozowania tych schorzeń i monitorowania postępów leczenia.

Zespół pod kierownictwem prof. Xin-Fu Zhou zamierza sprawdzić, czy terapia elektrowstrząsowa (ECT) może przywrócić brak równowagi między proBDNF i mBDNF. Badacze również będą próbowali dowiedzieć się, co jeszcze wpływa na poziom kluczowych białek we krwi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?