Przejdź do treści

Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu

Oko
Joga oczu - ćwiczenia / fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłu. Niestety, wady wzroku czy przemęczenie oczu dotykają miliardów ludzi na całym świecie. Można temu zaradzić. Ćwiczenia oczu odprężają wzrok i polepszają jakość widzenia. Co warto wiedzieć o jodze oczu?

Joga oczu – czym jest?

Joga oczu to ćwiczenia oczu poprawiające wzrok, które przyczyniają się także do zatrzymania postępującej wady wzroku. Każdego dnia spędzamy kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin przed ekranem komputera, laptopa czy przed telewizorem. Nieustannie korzystamy z telefonu komórkowego. Wszystko to sprawia, że oczy męczą się, a pod koniec dnia przed oczami latają plamki, obraz staje się nieostry. Jak temu zaradzić? Ćwiczmy oczy! Systematyczne wykonywanie ćwiczeń może nawet w pewnym stopniu zmniejszyć wady wzroku.

Joga oczu – ćwiczenia

Jogę oczu rozpoczynamy od głębokich wdechów i wydechów. Wzmacnianie mięśni oka można wykonywać tylko wtedy, gdy jesteśmy odprężeni i zrelaksowani. Usiądźmy, rozluźnijmy się i ćwiczmy. Każde z ćwiczeń kończymy na zamknięciu oczu i kilkukrotnym mrugnięciu.

Joga twarzy

Nieskończoność

Wyobraź sobie znak nieskończoności i wódź oczami po jego obwodzie. Wykonywanie ćwiczenia należy rozpocząć od lewej dolnej części ósemki, a następnie prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego „brzuszka”.

Zmiana ostrości

Wyciągnij lewą rękę tak daleko jak to możliwe i podnieś kciuk do góry. Skoncentruj wzrok na kciuku, a następnie powoli przesuń rękę w prawo, kierując wzrok za kciukiem. Przesuń ramię jak najbardziej do tyłu, a wzrokiem cały czas podążaj za kciukiem bez poruszania szyją. Ćwiczenie nie tylko ćwiczy oczy, ale i poprawia zdolność koncentracji.

Przewracanie oczami

Usiądź i weź głęboki oddech. Spójrz w górę i skup wzrok na jednym punkcie na suficie. Spójrz w prawo, następnie w dół i w lewo. Ponownie popatrz w sufit, a następnie prosto przed siebie. Ćwiczenie powtórz kilka razy, po czym zmień kierunek patrzenia na przeciwny do ruchu wskazówek zegara.

Kropka na ścianie

Koło jest „najzdrowszą” figurą dla oczu, którą warto wykorzystać podczas ćwiczeń. Czarną, dużą kropkę umieść na wysokości oczu – możesz przykleić ją na ścianie. Stań od niej w odległości metra, a następnie skoncentruj swój wzrok na niej. Patrz na nią do momentu, w którym kropka w środku rozjaśni się, a dookoła niej powstanie biała otoczka. Przenieś swój wzrok na ścianę.

Przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze co pewien czas warto zrobić sobie chwilę przerwy i nawet bez wstawania od biurka wykonać proste ćwiczenie. Spójrz na dowolny przedmiot i obrysuj go wzrokiem. Co pół godziny spójrz raz bardzo daleko, raz bardzo blisko. Również w pracy możesz wykonywać ósemki oczami czy patrzeć raz w prawo raz w lewo. Postaraj się mrugać co kilka sekund, bowiem mruganie nawilża oczy i rozluźnia ich mięśnie. Pracując przy komputerze czy z dokumentami, warto co jakiś czas zamykać oczy. Zamykanie oczu nawet na kilka sekund przynosi ulgę.

„Podczas praktyki jogi oczu ważna jest uważność i wrażliwość na swoje oczy. Ćwiczenia powinny sprawiać nam przyjemność. Na sam koniec warto wykonać ćwiczenia relaksacyjne lub delikatny masaż oczu. Polecam łączyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie oczu np. szybkie mruganie czy wykonywanie „x-ów” oczami z ćwiczeniami relaksacyjnymi jak masaż gałki ocznej. Zamykamy oczy i wykonujemy masaż zewnętrzną stroną kciuka przez około dwie minuty. Masaż wykonujemy uważnie, tak by pozwolić oczom się zrelaksować” – mówi Elżbieta Rogalska z jakmedytowac.pl.

Relaksacja oczu

Rozluźnienie oczu można osiągnąć nie tylko dzięki ćwiczeniom. Palming jest metodą odprężenia wzroku, która przyczynia się do złagodzenia emocjonalnych, umysłowych i fizycznych napięć. Sesja palmingu nie powinna przekroczyć 10 minut. Jak ćwiczyć?

Rozgrzej dłonie – pocieraj je energicznie o siebie. Ciepłe dłonie połóż na otwarte oczy. Zamknij oczy. Gałki oczne powinny znaleźć się na środku dłoni, ale nie mogą być dociskane. Wystarczy zamknąć oczy i zakryć je dłońmi, by całkowicie wykluczyć dostęp światła. Bardzo ważne jest by w tym samym czasie wyciszyć się i usunąć napięcie psychiczne. Po kilku minutach zaczniesz widzieć czerń, a im jest ona głębsza tym lepszy jest efekt ćwiczeń. Zacznij intensywnie mrugać oczami i otwórz je. Zanim wstaniesz posiedź chwilę, oddychaj głęboko i powoli. Wyłączenie wrażeń wzrokowych i ograniczenie dostępu światła pomoże w zrelaksowaniu i uspokojeniu oczu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?