Przejdź do treści

Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania, skutki uboczne

Podoba Ci
się ten artykuł?

Znieczulenie ogólne wykonywane jest przed operacją lub zabiegiem. Polega ono na tym, że za sprawą wprowadzenia do organizmu pacjenta specjalistycznych leków anestetycznych dochodzi do całkowitej utraty świadomości. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co to jest znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne (narkoza) to połączenie leków, które – podane w odpowiedniej ilości – wprowadzają pacjenta w stan głębokiego snu. Znieczulenie ogólne stosowane jest przed operacją bądź zabiegiem. W znieczuleniu ogólnym nie odczuwa się bólu (podawane jest w postaci leków dożylnych i gazów wdychanych).

Wskazania do znieczulenia ogólnego

O znieczuleniu ogólnym decyduje lekarz w zależności od rodzaju operacji, a samym znieczuleniem w trakcie operacji zajmuje się już lekarz anestezjolog. Oprócz znieczulenia ogólnego wyróżnia się również znieczulenie miejscowe, podczas którego pacjent jest w pełni świadomy, ale nie odczuwa żadnego bólu.

Znieczulenie ogólne jest bezpieczne, ponieważ ilość substancji znieczulającej, która jest podawana pacjentowi jest dobierana w indywidualny sposób, biorąc pod uwagę wagę, wiek i wzrost pacjenta oraz szacowany czas planowanej operacji.

Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania

Wyróżnia się następujące przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego:

  • problemy z krzepnięciem krwi,
  • branie leków przeciwzakrzepowych,
  • uczulenie na środki znieczulenia miejscowego,
  • schorzenia układu nerwowo-mięśniowego (czynne lub przebyte),
  • zakażenie skóry niedaleko miejsca wkłucia,
  • inne zmiany skórne,
  • sepsa.

Jednym z przeciwwskazań jest również brak zgody pacjenta.

Skutki uboczne znieczulenia ogólnego

Po operacji lub po zabiegu następuje moment wybudzenia pacjenta. Zajmuje się tym anestezjolog, który podaje odpowiednie leki. Pacjent po zabiegu może czuć się zdezorientowany, a innymi niepożądanymi objawami po znieczuleniu ogólnym są:

Te wszystkie niepożądane objawy są indywidualną kwestią związaną z organizmem i stanem zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do znieczulenia ogólnego

Przed podaniem znieczulenia ogólnego pacjent jest na czczo przez około sześć godzin. Może tylko i wyłącznie pić płyny, na które zezwoli lekarz. Ważnym przygotowaniem do znieczulenia ogólnego jest również rezygnacja z leków rozrzedzających krew na tydzień przed zabiegiem.

Znieczulenie ogólne u dzieci i w ciąży

Znieczulenie wykonuje się najczęściej trochę inaczej u dzieci niż u dorosłych. U małych dzieci często wykorzystuje się indukcję wziewną, czyli znieczulenie podawane przez specjalną maskę. Czasem stosuje się również znieczulenie miejscowe, jednak maluchy są wcześniej usypiane lub wprowadzane w głęboką sedację. Podczas ciąży narkoza nie może być stosowana.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493199/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1567828/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?