Przejdź do treści

Żółte paznokcie u nóg i rąk. Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Żółte paznokcie u nóg i rąk. Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?
Żółte paznokcie u nóg i rąk. Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żółte paznokcie nie są rzadkością. Zmagają się z nimi kobiety i mężczyźni, palący i osoby bez nałogów.  Co więcej, problem ten dotyka również i  dzieci. Staje się on dotkliwy zwłaszcza wtedy, gdy nie da się już go raczej ukryć. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jego przyczyną są choroby. Co zatem powoduje powstawanie żółtych paznokci i jak się można ich pozbyć? 

Przyczyny powstawania żółtych paznokci mogą być bardzo różne – czasem są one efektem grzybicy, innym razem – lakieru do paznokci. Żółtego koloru nie należy jednak lekceważyć. Jeżeli nie masz pewności, co jest przyczyną przebarwienia, koniecznie udaj się do lekarza – nieleczone zmiany prowadzą do całkowitej destrukcji paznokcia.

Żółte paznokcie – przyczyny niezwiązane z chorobami

Jak się okazuje, najczęstszą przyczyną żółknięcia paznokci jest… palenie papierosów. Konsekwencje nałogu zwykle można zaobserwować na dłoniach, a zwłaszcza – na palcu środkowym i wskazującym. Przyczyną żółtych paznokci u nóg może być także niezbyt komfortowe obuwie. W sytuacji, gdy palce są przez długi czas podkurczone, paznokcie ulegają zgrubieniu. W takim przypadku należy zacząć – po prostu – chodzić w butach bardziej wygodnych.

Czasem żółte paznokcie są efektem korzystania z ciemnych lakierów do paznokci, np. w kolorze bordo, butelkowej zieleni czy też czerni. Zdarza się, że zawarte w nich barwniki przenikają do płytki paznokci, sprawiając, że przybiera ona żółty odcień. Nie można tych śladów usunąć zwykłym zmywaczem, jednak sprawdzą się tutaj specjalne, przeznaczone do tego preparaty. Nie oznacza to, że nie powinno się wcale malować paznokci na określony kolor – wystarczy stosować bazę w postaci bezbarwnego lakieru ochronnego. Dzięki niemu właściwy lakier nie będzie miał styczności z płytką, a tym samym – nie dojdzie do przebarwienia.

Żółte paznokcie mogą być również efektem urazów mechanicznych. Jeśli występują one np. po przytrzaśnięciu, w ostatniej fazie gojenia płytka może przyjmować lekko żółty odcień – jest to zatem, w takich przypadkach, całkowicie normalne.

Kobieta przegląda się w lustrze

Żółte paznokcie u nóg i rąk –  przyczyny chorobowe

Żółte paznokcie mogą być rezultatem wielu chorób. Czasem stanowią one sygnał grzybicy paznokci, której leczenie trwa niekiedy aż sześć miesięcy. Najczęściej z problemem tym borykają się osoby z atopowym zapaleniem skóry, które mają osłabioną odporność. Szczególnie łatwo narazić się na taką infekcję na basenach, w siłowniach, pod prysznicem lub chodząc po dywanie boso – na jego powierzchni również mogą gromadzić się grzyby. Wtórne zakażenie grzybami może z kolei spowodować drożdżycę, która objawia się także żółtymi paznokciami.

Na powstawanie przebarwień może wpłynąć infekcja bakteryjna, a także łuszczyca i wirusowe zapalenie wątroby typu A lub typu B. Pojawiają się one także w wyniku przyjmowania różnych leków, np. antybiotyków na bazie tetracykliny czy też preparatów zawierających beta-karoten. Żółte paznokcie mogą być także wynikiem nadpotliwości stóp.

Niektórzy pacjenci chorują natomiast na zespół żółtych paznokci, który objawia się właśnie poprzez:

  • żółtą lub delikatnie zieloną płytkę paznokcia,
  • deformację brzegów paznokcia,
  • zgrubienie płytki paznokcia i bruzdy,
  • spowolnienie wzrostu paznokcia.
Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Żółte paznokcie u nóg i rąk – domowe sposoby

Jeśli żółta płytka paznokcia jest efektem niewłaściwej pielęgnacji lub palenia papierosów, można sobie z nią poradzić domowymi sposobami. Przykładowo, przydatna okaże się tu np. cytryna. Wystarczy pokroić ją w plasterki, a następnie wbić w nie końcówki paznokci oraz trzymać je w tym samym miejscu przez kilka minut. Następnie dobrze jest wetrzeć kawałki cytryny w żółte paznokcie u rąk, po czym pozbyć się jej resztek, myjąc ręce w ciepłej wodzie. W sytuacji, gdy taka metoda nie pomoże, należy zastosować ją kilkukrotnie.

Jeśli nie masz w domu cytryny, możesz zastosować również kwasek cytrynowy. Tu jednak będzie potrzebna dodatkowo szczoteczka do zębów lub rąk – to właśnie ją należy posypać tym kwaskiem, a następnie szorować żółtą płytkę paznokcia. Następnie trzeba całość zmyć wodą. Po takim zabiegu dobrze jest zaaplikować na płytkę paznokcia krem, który ją trochę nawilży.

Wśród sprawdzonych sposobów na żółty paznokieć wymienia się również czyszczenie przy pomocy wody utlenionej lub jej mieszanki z sodą oczyszczoną. Niektórzy łączą w takich przypadkach proszek do prania z wodą lub szare mydło (w dużej ilości) z wodą. Warto w paznokcie wcierać również mieszankę cukru i oliwy. W salonach kosmetycznych stosuje się – w celu pozbycia uciążliwego problemu – japoński manicure.

Żółte paznokcie u nóg – jak leczyć?

Sposób leczenia zależny jest od przyczyny. Jeśli jej nie znasz, udaj się do lekarza, aby mógł on pobrać wymaz i – ewentualnie – posiew w celu zdiagnozowania problemu. W przypadku grzybicy lekarze najczęściej zalecają stosowanie terbinafiny oraz itrakonazolu. W aptekach dostępne są również rozmaite produkty wybielające, przeznaczone m.in. do smarowania płytki i szorowania paznokci. Jeśli przyczyną jest zapalenie wątroby, łuszczyca lub inna choroba, tego typu preparaty mogą je jednak dodatkowo podrażnić oraz sprawić, że staną się one bardziej kruche.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279547/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4056710/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4375768/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527843/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?