Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec?
Śluz w kale bywa sygnałem różnych chorób. Dlatego nie należy go ignorować – niezależnie od tego, jaki ma kolor. Może pojawić się on nie tylko u kobiet i mężczyzn, ale również u dzieci. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia zabarwionego śluzu w kale i kiedy powinno to budzić niepokój?
Co to jest śluz w kale?
Śluz jest naturalną wydzieliną, która pojawia się w kale. Stanowi mieszankę wody, związków z soli oraz mucyny. Pomaga przemieszczać się masie kałowej i uniemożliwia destrukcyjne działanie kwasów i enzymów w stosunku do ścian żołądka. W normalnych warunkach występuje jednak w na tyle małej ilości, że praktycznie go nie widać. Zdarza się jednak, że jest go więcej i z łatwością można go zauważyć. Jak zatem wygląda śluz w kale? W normalnych warunkach jest to lepka wydzielina o przezroczystym kolorze. Czasem jednak może przybierać inne barwy – dostrzegalne np. w kale, na papierze toaletowym oraz bieliźnie. W takiej sytuacji może być ona sygnałem różnych chorób.
Śluz w kale – co oznacza? Przyczyny
Śluz w kale może być efektem zwiększonej jego produkcji przez śluzówkę jelita. Nierzadko pojawia się on u osób borykających się z problemem regularnego wypróżniania. Często można go zauważyć podczas biegunek czy zaparć. Stolec ze śluzem bywa również symptomem schorzeń układu trawiennego oraz jego niedrożności. Problemy z przewodem pokarmowym bywają związane z kolei z chorobami nowotworowymi, przepukliną oraz obecnością ciała obcego w organizmie. Czasem śluz w kale występuje także w parze z infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Przyczyną jego pojawienia się może być również mukowiscydoza.
Duża ilość śluzu może być także następstwem:
- choroby Leśniowskiego-Crohna,
- nieswoistego zapalenia jelit,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- przetoki,
- choroby hemoroidalnej,
- szczeliny odbytu.
Większa ilość śluzu wskazuje czasem na zespół jelita drażliwego, a także alergie pokarmowe. Warto dodać, że u kobiet zwiększona ilość śluzu w kale występuje w okresie okołoowulacyjnym.
Żółty śluz w kale
Żółty śluz w kale czasem jest efektem spożycia moreli lub marchwi – w warzywach tych znajdują się specjalne barwniki. Zdarza się jednak, że bywa on oznaką problemów trawiennych oraz niewłaściwej absorpcji lipidów. Może być również symptomem chorej trzustki oraz objawem choroby Leśniowskiego-Crohna.
Jasny śluz w kale
Biały śluz w kale w wielu przypadkach jest wynikiem zespołu jelita drażliwego. Białe strzępki śluzu widoczne są również podczas biegunek.
Śluz w kale w ciąży
Jeśli jesteś w ciąży i obserwujesz u siebie zwiększoną ilość śluzu w kale, najczęściej stanowi on efekt hemoroidów lub zaparć.
Śluz w kale – objawy towarzyszące
Śluz w kale powinien wzbudzić niepokój, jeśli obok niego występują inne objawy. Najbardziej niepokojącym symptomem jest krew w stolcu. Oprócz niego mogą pojawić się:
- wzdęcia,
- wymioty,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- uciążliwe bóle brzucha,
- zbyt duża utrata masy ciała,
- anemia,
- upławy,
- świąd w okolicy narządów rodnych.
Śluz w kupie niemowlaka – co oznacza? Przyczyny
Śluz może pojawić się również w kale niemowląt. Jeżeli zauważysz go raz, zacznij przyglądać się kolejnym wypróżnieniom. Jego obecność w stolcu warto skonsultować się lekarzem – zwłaszcza, jeśli będą jej towarzyszyły takie objawy, jak:
- bóle brzucha,
- krew w stolcu,
- gorączka.
Jeśli chodzi o stolec u niemowląt, jego przyczyną może być biegunka rotawirusowa, która pojawia się wraz z torsjami, brakiem apetytu oraz gorączką. Niektórzy rodzice szukają informacji na jej temat, wpisując do wyszukiwarki hasło „zielona biegunka” – wynika z tego, że jej kolor jest w tym przypadku lekko zielonkawy. Jednocześnie warto zaznaczyć, że ten sam odcień występuje podczas ząbkowania.
Śluz w kale może być również sygnałem alergii pokarmowej. Aby określić, na co dziecko jest uczulone, należy zastosować dietę eliminacyjną. Przykładowo, uczulenie mogą powodować:
- białka jaj,
- białko mleka krowiego,
- laktoza,
- owoce cytrusowe,
- orzechy,
- grzyby,
- czekolada.
Jest to o tyle istotne, że w przypadku niezauważenia alergii może się ona pogłębiać wraz z wiekiem. To z kolei może prowadzić do wysypki oraz innych zmian na skórze.
Zwiększona ilość śluzu występuje czasem u dzieci, które karmione są jedynie mlekiem matki. Substancja ta w pewnym stężeniu może pojawić się także podczas stosowania niektórych mieszanek mlecznych.
Śluz w kale – jak mu zapobiegać?
W sytuacji, gdy śluz w stolcu nie jest wynikiem choroby, wystarczy pić większą ilość napojów oraz stosować pre- i probiotyki. Ważne jest także wprowadzenie modyfikacji w jadłospisie i uwzględnienie w nim pokarmów zawierających błonnik. Jeżeli jednak śluz w kale stanowi objaw choroby, należy w pierwszej kolejności zająć się właśnie nią.
Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3716454/ (dostęp: 6.10.22)
Polecamy
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?