Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy i leczenie
![Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, zdjęcie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/12/marina-vitale-t809jj6r9ka-unsplash-1140x760.jpg)
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatia barwnikowa) to choroba, która powstaje na podłożu genetycznym. Jej przebieg jest postępujący, a leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu powikłaniom. Niestety pomimo postępu wiedzy medycznej schorzenia tego nie można zatrzymać ani wyleczyć. U kogo pojawia się retinopatia barwnikowa i jakie objawy wskazują na jej obecność?
Co to jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki?
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatis pigmentosa RP), określane też mianem retinopatii barwnikowej i dystrofii pręcikowo-czopkowej, to stosunkowo rzadka choroba dziedziczna z grupy dystrofii siatkówki. Podczas jej rozwoju dochodzi do zaniku komórek fotoreceptorowych, czyli elementów światłoczułych. Należą do nich skupione na obwodzie siatkówki pręciki wykrywające intensywność otoczenia, umożliwiające widzenie o zmierzchu i pozwalające na dostrzeganie ruchu przedmiotów oraz czopki położone głównie w tylnej części gałki ocznej, które odpowiadają za wykrywanie barw i widzenie w świetle dziennym. Do innych schorzeń siatkówki oka zalicza się m.in. zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (Age-related Macular Degeneration – AMD) oraz zwyrodnienie kraciaste często występujące u osób z odwarstwieniem siatkówki.
Przyczyną zwyrodnienia siatkówki oka są odziedziczone wadliwe geny. Retinopatia barwnikowa może być dziedziczona w różnorodny sposób. Jeśli zostanie przekazana autosomalnie dominująco (30-40 proc. przypadków), ma łagodniejszy przebieg i nie zaburza widzenia w znacznym stopniu aż do 50.-60. roku życia. Ok. 50-60 proc. chorych dziedziczy zwyrodnienie barwnikowe siatkówki w sposób autosomalny recesywny, natomiast u 5-15 proc. pacjentów występuje postać związana z chromosomem X, dla której rokowania są najgorsze. Retinopatis pigmentosa występuje ze średnią częstością 1:4000.
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy
Do pierwszych objawów RP należą ślepota zmierzchowa (nyktanopia) czyli zaburzenie widzenia nocnego oraz utrata obwodowego pola widzenia. Symptomy te zazwyczaj obserwuje się już w młodości, objawy są bezbolesne i dotyczą obydwu oczu. W kolejnej fazie choroby dochodzi do utraty lub upośledzenia widzenia centralnego. Gdy choroba postępuje, pojawia się widzenie tunelowe – chory ma wrażenie, jakby patrzył z głębi tunelu czy przez rurę. Inne objawy towarzyszące retinopatii barwnikowej to problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu, krótkowzroczność, stożek rogówki i zaćma.
Zwyrodnienie siatkówki oka – diagnostyka
Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu zwyrodnienia barwnikowego siatkówki jest badanie dna oka. Pod uwagę bierze się także występujące objawy oraz bada pole widzenia. Ponadto przeprowadza się:
- badania elektrofizjologiczne, w tym elektroretinogram oceniający funkcjonowanie pręcików i czopków oraz elektrookulogram, dzięki któremu można zbadać funkcję zewnętrznych warstw siatkówki i nabłonka barwnikowego siatkówki,
- optyczną koherentną tomografię (OCT) – pozwala na zbadanie wszystkich warstw siatkówki,
- angiografię fluoresceinową (AF) – służy do wykrycia ubytków nabłonka barwnikowego siatkówki.
Rutynowe badania genetyczne nie są przeprowadzane ze względu na niejednorodność genetyczną choroby. W diagnostyce różnicowej wyklucza się takie schorzenia jak: wrodzona ślepota Lebera, wrodzoną stacjonarna ślepota nocna, dna białoplamista oraz niedobór witaminy A.
Jak leczyć zwyrodnienie siatkówki oka?
Na chwilę obecną nie istnieje terapia, która mogłaby przywrócić widzenie i zatrzymać zmiany zachodzące u osób z retinopatią barwnikową. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie pojawią się nowości w leczeniu zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Do testowanych terapii zalicza się:
- podawanie witaminy A w wysokich dawkach, do 15 tys. IU dziennie, co może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju choroby,
- stosowanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA),
- aplikowanie acetazolamidu u osób z torbielowatym obrzękiem plamki w celu redukcji obrzęku i poprawy ostrości wzroku,
- stosowanie glikokortykosteroidów;
- laseroterapia obwodowych zmian zwyrodnieniowych siatkówki – fotokoagulacja laserowa siatkówki redukuje obrzęk siatkówki oka i zmniejsza ryzyko odwarstwienia siatkówki; cena pojedynczego zabiegu to ok. 400 zł.
Nadzieje dają pacjentom prowadzone badania w zakresie terapii genowych i wszczepiania implantów siatkówkowych. Pod uwagę bierze się również metody chirurgiczne, które polegają na przeszczepie komórek w miejsce uszkodzonych fotoreceptorów oraz komórek nabłonkowych. Być może kiedyś możliwe będzie leczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki komórkami macierzystymi. Takie próby były podejmowane w terapii choroby Stargardta oraz zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).
Bibliografia:
- Ch. Hamel, Retinitis pigmentosa, Orphanet Journal of Rare Diseases 2006, 1:40, 2006.
- M. Misiuk-Hojło, J. Ciecierski , Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – współczesne możliwości diagnostyki i leczenia, Ophthatherapy, vol. 2/Nr 4(8)/2015 (s. 258-262).
Polecamy
![Agata Wróbel - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/agata_wrobel_mw_20051026_3_10-850x478.jpg)
Agata Wróbel straciła wzrok. „Ja dla siebie już nic nie chcę, naprawdę”
![Elton John- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/elton-john-850x478.jpg)
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
![Dawid Kubacki- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/dawid_kubacki-850x478.jpg)
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/gettyimages-2172963233-850x478.jpg)
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
się ten artykuł?